Najnowsze posty na Forum
Z kategorii:
strona 1 z 212następna »

Mam bardzo pilne pytanie, to dopiero moje początki filozofii i nie bardzo jeszcze chwytam temat. Moje pytanie brzmi następująco: Czy ktoś jest wsatnie wyjaśnić mi sens Bajki KOŁAKOWSKIEGO "Czerwona ŁATA" ? Dlaczego można zarazić się łatą a nie można spodniami?

-

przez abc 44abc 44, 22 Jun 2012 21:24
przez ilo11ilo11, 04 Oct 2011 20:31

Otóż ja mam przygotować Webera na egzamin z filozofii. Socjologie kończyłem stąd przewertowałem wiele książek Sztompki, Turnera, Ritzera i wszędzie znalazłem teorie socjologiczne Webera, działań społęcznych, rozumienia, socjologii religii itd. Ostatnio szukałem i trafiłem na związki Webera z filozofią religii i życia ale sam nie wiem, na ile jest to prawdziwe, a na ile "przypięte". Mimo wszystko wciąż proszę o pomoc w ramach jego dzieła "Etyka protestancka a duch kapitalizmu". Dużo łatwiej jest wskazać na nurty innych dzieł, gdzie reprezentuje on np filozofię polityki. DO tej pory znalazłem powiązania dziela Webera z redukcjonizmem socjologicznym oraz filozofią nauki/ wiedzy (metodologia nauk społecznych). Czy ktoś mógłby wyjaśnić mi ich związki z dzielem Webera?

Nie wdając się w dyskusje metodologiczne, Weber jest przede wszystkim socjologiem, dlatego proponuję poszukać w podręcznikach do socjologii.

Witam serdecznie,
Proszę o pomoc w odpowiedzi na pytanie, jaki wkład do filozofii wniósł Weber swoim dziełem Etyka protestancka a duch kapitalizmu? Jaki nurt/nurty filozofii reprezentuje w w/w dziele? Po przeczytaniu książki potrafię wskazać na wkład Webera i jego książki do socjologii jednak nie do filozofii. Jakie materiały, podręczniki do filozofii polecacie? Przejrzałem kilka przekrojowych podręczników i przyznam szczerze, że nigdzie nie znalazłem Webera. Bardzo proszę o jaknajszerszą odpowiedź i pomoc.
pozdrawiam serdecznie

jest: Samo zuploadowanie pliku to za mało! Należy jeszcze poinformować świat o jego istnieniu dodając linka w poniższej tabelce (nie robi się to automatycznie).

powinno być: "link", nie "linka".

błąd na str głównej przez corcorancorcoran, 14 Jan 2009 14:35

czesc, ja takze nie studiuje filozofii ale mam nietypową prosbe, potrzebuje kontakt do prof. Magdaleny Środy, najlepiej adres meilowy, poniewaz potrzebuje opini Pani prof. do mojej pracy mgr. jesli mozecie mi pomoc to bardzo prosze albo chociaz napiszcie skad moge zdobyc meila.

Re: mam wielka prosbe o pomoc:] przez delfinek85delfinek85, 13 Dec 2008 18:22

Może trochę przesadzę ale prowadzone przez Panią Profesor Dobrochnę Dembińską- Siury zajęcia są najlepsze na Uniwersytecie…
Szczerze tę kobietę podziwiam;]
i zawsze Pozdrawiam

przez GilbertNorrellGilbertNorrell, 08 Dec 2008 22:27

drodzy adepci filozofii,
czy ktos moze mi podac polskie tlumaczenie heideggerowskiego "nichtendes Nichts"? niestety sama nie moge tego nigdzie sprawdzic bo chwilowo jestem za granica, a potrzebne mi to pilnie do przetlumaczenia wiersza.
z gory wdzieczna za pomoc
aneta

nichtendes Nichts przez tlumaczkatlumaczka, 11 Apr 2008 19:21

Tak jak każda zagadka, tak i ta dotycząca dziwności okresu o nazwie
"filozofia Nowożytna" związanego z niezrozumiem, zarozumialstwem
i sentymentalizmem uprawiających filozofię akademików - ma swoje
rozwiązanie, a więc istnieje odpowiedź: "dlaczego".
Przy założeniu (!), że każda odpowiedź jest "dobra" w ramach przyjętego
systemu aksjomatycznego, którego prawdziwości się nie uzasadnia
- najlepszą odpowiedzią jest "bo tak". :)
komentarz:
Chodzi o to, by tak powiedzieć, żeby nic nie powiedzieć, bowiem obowiązuje
w postmoderniźmie canon: "wiem, że nic nie wiem". :-)
Prymat formy nad treścią - sacrum nad profanum.
Edward Robak* z Nowej Huty

Re: Historai filozofii Nowożytnej przez RobakksRobakks, 11 Feb 2008 09:00

Od jakiegos czasu, ok 2 tyg., nie można otworzyć kilku linków w dziale "teksty zródłowe" a dokladniej w tym odnośniku na górze strony - http://www.tekstyfilozoficzne.za.pl (teksty na zajęcia). Otwiera sie tam tylko estetyka, historia fil. nowowzytnej i starożytnej, reszty nie da sie otworzyć. Szczególnie zalezało mi na "filozofii nieanalitycznej" i znajdującej się tam "fenomenologii percepcji" ponty'ego. W imieniu wszystkich potrzebujących z góry dziękuję za pomoc.

Kłopoty z otwarciem strony! przez 0men0men, 29 Jan 2008 15:04

Zgadzam się z przedmówcą niemal całkowicie. Chciałbym tylko zaznaczyć, że jego wypowiedź należy rozumieć tak: prof. Hołówka jest jak Tytus - "bawiąc - uczy".

Warunkowa zgoda przez jowialskijowialski, 04 Jan 2008 10:45

www.jedziemyrazem.pl - Serwis JedziemyRazem.pl powstał z myślą o wszystkich, którzy borykają się z problemami związanymi z dojazdami do pracy, szkoły, na studia czy gdziekolwiek indziej. Pomożemy Ci w bezpieczny sposób skontaktować się z osobami, które są w podobnej sytuacji i podróżują tymi samymi trasami co Ty.

jedziemyrazem.pl przez jedziemyrazemjedziemyrazem, 20 Nov 2007 23:25

Mogłoby się wydawać, że kartka wisząca na szatnianych prętach informuje o godzinach pracy szatniarzy i szatniarek, tymczasem - nic bardziej mylnego.

Do której godziny szatnia działa? przez efauefau, 14 Oct 2007 23:08

Ja też jestem niezrozumiały, zarozumiały i sentymentalny.

Re: Historai filozofii Nowożytnej przez panfilopanfilo, 01 Oct 2007 09:49

może to niewłaściwe miejsce na wyrażanie swej wdzięczności, ale zaryzykuję:serdecznie dziękuję osobom, które tworzą stronę, zamieszczają skrypty itd. jesteście kochani:) pozdrawiam

dzięki za tę stronę:) przez ciociatusiaciociatusia, 14 Jun 2007 18:15

16 maja 2007 r., godz. 16:45; temat spotkania: "Libertariańska krytyka teorii marksistowskiej", obowiązujące lektury: Christian Michel - Walka klas nie jest skończona (http://sierp.tc.pl/wlodek/walka.htm), Kevin McFarlane - Wartość i wyzysk w marksizmie: krytyka (http://sierp.tc.pl/mcfarlan.htm), Don Ernsberger - Krytyka laborystycznej teorii wartości (http://sierp.tc.pl/wlodek/wartosc.htm) i Hans-Hermann Hoppe - Analiza klasowa: marksizm a Szkoła Austriacka (http://www.mises.pl/108).

STUDENCKIE KOŁO FILOZOFII MARKSISTOWSKIEJ (UW), istniejące nieprzerwanie od 2004 roku, serdecznie zaprasza na swoje spotkania w roku akademickim 2006/2007 wszystkich zainteresowanych - studentów, osoby uczące się w szkołach średnich oraz te, które ukończyły już edukację. Szczególnie mile widziane będą osoby pracujące oraz pochodzące z rodzin robotniczych.
Spotkania, odbywające się co tydzień, dają możliwość gruntownego zapoznania się z klasycznymi tekstami marksistowskimi i historią rozwoju doktryny a także umożliwiają nieskrępowaną dyskusję i wymianę myśli na temat przerabianych lektur oraz ich aktualności we współczesnym świecie społecznym.

Spotkania w roku akademickim 2006/2007 odbywają się w każdą środę o godzinie 16.45 w sali 305 (3 piętro) Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Karowa 18).

Najbliższe spotkania:

25 kwietnia 2007 r., godz. 16:45; obowiązująca lektura: Karol Marks, "Kapitał. Krytyka ekonomii politycznej": "Dział piąty: Wytwarzanie wartości dodatkowej bezwzględnej i względnej" (rozdziały XIV, XV, XVI) oraz "Dział szósty: Płaca robocza" (rozdziały XVII, XVIII, XIX, XX) ([w:] Karol Marks, Kapitał, Warszawa 1951, ss. 547-607).

9 maja 2007 r., godz. 16:45; obowiązująca lektura: Terry Eagleton, "Iluzje postmodernizmu" (do ściągnięcia ze strony SKFM-UW). Gościem specjalnym spotkania będzie mgr Katarzyna Szumlewicz - filozofka, dziennikarka, znawczyni teorii Terry'ego Eagletona i redaktorka działu recenzji w portalu lewica.pl

Pozdrowienia,
http://www.filozofia.uw.edu.pl/skfm/

hej:] co prawda nie studjuje filozofi ale ja mam;/ i niestety nie ukrywam ze mam problemy;/ bede 3 razy juz ja zdawal;/ i mam taka wielka prosbe gdyz nigdzie nie moge na necie znalesc odpowiedzi na pytania ktore byly na egaminie a te co napisalem to podobno sa zle;/ wiec prosze Was o pomoc:]
oto pytania na kture nie wiem jak odpowiedziec:
1Przedstawiciele Panteizmu
2Podejscie Pitagorejczyków do harmonii
3różnice pomiedzy sprawdzaniem a dowodzeniem wg. Łukasiewicza.
4sensualizm
5Złoty podział
6Ambifilogia
7 Koła Eulera
a).A nauka B religia C biologia D C chrześcijanin E katolik F polak
b) A województwo małopolskie B kraków C kościół mariacki D państwo polskie E budowla F sanktuarium
bardzo prosze o pomoc gdyz juz mam dosc sam nie wiem juz co pisac zeby zdac:/ Pomóżcie!! Prosze!!

mam wielka prosbe o pomoc:] przez andrew_APandrew_AP, 10 Feb 2007 13:37
strona 1 z 212następna »
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License